Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

JAK PROBÍHÁ ODCHOV NAŠICH ŠTĚŇÁTEK

 

  Štěňátka v naší chovatelské stanici přicházejí na svět cca 1 - 2x do roka. Nemáme štěňátka příliš často, chovám tak, abych si to užila a abych se mohla všem štěňatům dostatečně věnovat a měla čas najít jim ten nejlepší domov. Jediným kritériem pořízení našeho štěněte rozhodně není to, že ho chcete a jste ochotní za něj zaplatit!!! Majitele štěňátek zodpovědně vybírám a každý, kdo se chce o prcka od nás ucházet, by s tím měl počítat. Je to živý tvor a já jako chovatel jsem zodovědná za to, do jakých rukou ho vložím!

  Do chovu zařazuji pouze fenečky a pejsky, kteří jsou v exteriéru typickými představiteli plemene, kteří mají negativní zdravotní testy (LP, PRA), jsou zdraví a odchov štěňátek pro ně nepředstavuje ohrožení nebo nadměrnou zátěž. Fenečky mají svá první štěňátka nejdříve ve dvou letech. To je v době, kdy jsou nejen fyzicky ale také psychicky dospělé a připravené zvládnout březost, porod a péči o potomstvo. Poslední štěňáta mívají mé fenečky cca v šesti, maximálně sedmi letech. Nechovám na starých zvířatech, pro které je chov už zbytečnou zátěží a rizikem. Na prvním místě je pro mě vždy pohoda, zdraví a bezpečí mých chovných feneček.

 Krycího psa vybírám dlouho a pečlivě, snažím se vždy zjistit co nejvíce o jeho přednostech i nedostatcíh a kvalitě jeho potomstva. Jsem ochotná ujet spoustu kilometrů a zaplatit spoustu peněz za krytí kvalitním psem. Takovým, který může být přínosem pro chov papillonů v ČR a kvalitu mého vlastního chovu. Nikdy nedělám krytí, kde by bylo jediným cílem mít štěňátka a prodat je :) Já živím svoje psy, ne oni mě.

  Na začátku každého našeho vrhu je fenečka, která prošla bonitací, získala úspěchy ve výstavních kruzích a veškeré její zdravotní testy jsou v pořádku. A také pejsek, který splnil to samé, plus ještě navíc může do našeho chovu přispět něčím novým a zajímavým. Po úspěšném krytí, nekonečném a napínavém čekání příjde den "D" a naši malí vykouknou na svět. První cca 2 - 3 týdny tráví maminka se štěnaty v ložnici, kde má klid a soukromí. Od tří týdnu se malí stěhují do obývacího pokoje, kde se seznamují s ruchem domácnosti a ostatními psy. Kolem čtvrtého týdne začínám štěňátka přikrmovat (tvarohem, kozím mlékem, syrovým mletým masem, namočenými granulemi). Štěňátka jsou u nás několikrát odčervena, mezi šestým a sedmým týdnem dostanou první očkování a čip. Do nových domovů mohou odcházet cca od devíti týdnů věku.

  Štěňátka u nás tedy stráví minimálně devět týdnů života. Dobu, kdy se jim snažím maximálně věnovat, učit je základům čistoty, hrát si s nima a také je co nejvíce socializovat a ukázat jim, že na světě je spousta fajn lidí a zábavy. Každé moje štěně je pro mě jedinečné a nezapomenutelné. Odchodem do nových rodin moje "práce" rozhodně nekončí. Jsem tady pro moje štěňata a jejich majitele, kdykoliv budou potřebovat.

 

z1.jpg

 

z2.jpg

 

z3.jpg

 

z4.jpg